Ubuntu Uyku Sonrası Wi-fi Bağlantısı Kopma Problemi

Merhabalar herkese, bilgisayarın uykuya geçmesi sonrası wifi bağlantısının kopması ve interneti kapat-aç sonra da tekrar bağlan işlemi aşırı sinir bozucu olduğundan bu olayın nasıl deaktif edileceğinden bahsedeceğim.

Öncelikle aslında bu bir hata değil, cihaz uyku moduna geçtiğinde wifi bağlantısını kapatarak şarjın gereksiz yere gitmesi engellenmek için işletim sistemine böyle bir özellik eklenmiş. Bu özelliği açık ya da kapalı olarak seçebiliyoruz. Fakat direkt ayarlar kısmında böyle bir alan bulamayacaksınız, bu yüzden terminal üzerinden çalışacağız.

Komutumuz: 

Düzenlemek için yönetici yetkimizi kullanarak gerekli dosyayı açtık. Görsel bir editör kullanmak isterseniz “nano” yazan kısma “gedit” yazabilirsiniz. Sonrasında karşımıza şu şekilde bir çıktı gelmiş olması gerekiyor.

Buradaki 3 değerini 2 ile değiştiriyoruz ve kaydediyoruz. Nano üzerinde kayıt yapmak için ctrl+x yaptıktan sonra “y” (işletim sistemini Türkçe kullanıyorsanız “e” olabilir) tuşuna basıyoruz ve kaydediyoruz.

Burada yaptığımız işlem wifi güç tasarrufu modunu kapatmak oldu. Tekrar açmak için 3’e geri döndürebilirsiniz. Kısaca hangisinin ne olduğunu tekrar yazalım.

  • wifi.powersave = 3: Wifi güç tasarrufu aktif
  • wifi.powersave = 2: Wifi güç tasarrufu pasif

Sonrasında ise işlemimizin geçerlilik kazanması için NetworkManager servisini yeniden başlatmamız gerekiyor.

Bu adım yerini bilgisayarınızı kapatıp açabilirsiniz ama bu şekilde sadece servisi sıfırladığımızda buna gerek kalmadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir