Ubuntu NVDIA Ekran Kartı ile Kurulum

Merhabalar, bu yazıda genel olarak linux dağıtımlarında problem oluşturan ekran kartı sürülerinden bahsedeceğim. Ubuntu üzerinde her ne kadar driver yöneticisi olsa da bazı durumlarda bu yeterli seviyede çalışmıyor ve ubuntu üzerine inşa edilen sistemlerde de bu araç olmadığı için driver sürücüsünü manuel kurmamız gerekebiliyor.

Kendi cihazımda bulunan Nvidia 1050 Ti ekran kartı ile ubuntu 18 ve 16 sürümlerinde bazı sorunlar yaşamıştım. Bunun ilk aşaması sistem kurulumunu yaparken sistemin erkan kartını kullanmaya çalışması fakat sürücüsünün olmaması sebebiyle ekranın kilitlenme problemiydi. Bunun için sisteminizi kurarken sistem başlangıç parametrelerinden “nomodeset” parametresini eklemeniz çözüm olacaktır. Bu parametreyi kurulum kısmında “install ubuntu” yazan seçeneğin üzerindeyken “E” tuşuna bastığınızda açılan editörde “quiet splash” kısmını bulup arasına “nomodeset” yazmanız yeterli olacaktır. Yazdığınızda şu şekilde olması gerekecek: “quiet nomodeset splash”. Sonrasında Ctrl+X yaparak kaydedip kurulumu başlatabilirsiniz. Bu işlemi eğer daha önceden yapmadıysanız ve cihazınız kullanıcı girişi kısmında kilitleniyorsa makineniz açılırken “shift” tuşuna basarak aynı alana ulaşabilirsiniz. Bu şekilde sisteminizi ekran kartı kullanmadan dahili ekran kartı ile başlatabilirsiniz.

Şuandan itibaren sistemimizin sorunsuz olarak açıldığını varsayarak ilerleyeceğim. Eğer yukarıdaki şekilde giriş yapamadıysanız sisteminizin açılmamasının sebebi ekran kartınız olmayabilir.

Eğer daha önceden nvidia ile ilgili bir kurulum yapmaya çalıştıysanız bunu temizlemek için aşağıdaki komutu kullancağız.

Sonrasında dağıtımınızda apt paketleri arasında nvidia deposu bulunmama ihtimaline karşı nvidia deposunu sistemimize ekleyelim ve içeriğine ulaşmak için paketlerimizi güncelleyelim. (Bu işlem tüm paketleri tarayıp yeni sürüm olup olmadığını kontrol edecektir fakat yeni sürümleri indirmeyecektir.)

Sonrası driver sürümleri arasında seçim yapmamız gerekecek. Benim önerim burada 390 olacaktır. Siz kendi sisteminiz için olan driver sürümünü https://www.nvidia.com/en-us/drivers/unix/ bu sayfada bulunan driverlar arasından seçebilirsiniz. Örneğin “Latest Legacy GPU version (390.xx series)” kısmına tıkladığınızda “SUPPORTED PRODUCTS” sekmesinde bulunan liste 390 sürümü için uygun olan cihazlardır. Ekran kartı modeliniz burada mevcut ise direkt olarka 390 sürümünü kurabilirsiniz. Eğer mevcut değilse diğer sürümlerin içerisini kontrol ederek hangi ekran kartına hangi sürümün uyumlu olduğun bulabilirsiz. Biz şuanda 390 sürümünü kuracağız, 390 haricindeki sürümlerde aşağıdaki komuttaki 390 ifadesini kendi sürümünüz ile değiştirin.

Bu komutun da işlemi bittiğinde cihazınızı yeniden başlatın ve bu sefer “nomodeset” eklemesini yapmayın. İsterseniz düğmeleri kullanarak kapatıp açabilirsiniz ya da fantastik olsun derseniz aşağıdaki komut bilgisayarınızı yeniden başlatacaktır.

Eğer sisteminiz sorunsuz bir şekilde açıldıysa kurulum tamamlanmıştır. Aynı şekilde normalde bulunmayan ekran parlaklığı açma kısmı ayarı da ses açma kısma panelinin yanına eklenmiş olmalı (Dizüstü bilgisayarlar için geçerlidir).

Teknik olarak sistemde ekran kartının bulunup bulunmadığını kontrol etmek istiyorsanız da aynı şekilde bu komut ile “configuration” sırasında nvidia görmeniz gerekecek.

Bonus:

Şuanda sisteminizde bir adet dahili bir adet de harici ekran kartı bulunuyor. Bunlar arasında geçiş yapmak isterseniz, bilgisayarınıza hangi ekran kartını kullancağını söylemek için şu komutları kullanabilirsiniz. İki satırda bulunan komutlardan birini (hangi ekran kartını aktifleştirmek istiyorsanız) seçip terminale girin. Üst satırdaki komut işlemcinizin intel olduğu varsayılarak eklendi, eğer işlemciniz intel değil ise ilk satırı boşuna denemeyiniz.

Bu yazıyı kendi cihazımdan yazmadığım için herhangi bir görsel ekleyemedim, zaten görsellik çok bir iş yok ama yine de bir sorun yaşarsanız yorum olarak belirtebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir