React Native Android Paket İsmini Değiştirme

Herkese merhabalar, bugünkü yazıda biraz react native ile oynayacağız. Yapacağımız işlem android uygulamamızın paket ismini değiştirmek olacak. Androdi üzerinde paket isimlerini uygulama id’leri olarak düşünebiliriz. Bu yüzden önemli bir detay ve Google Play’e uygulama yüklerken dikkat etmemiz gereken bir nokta.

Peki bu paket ismini otomatik olarak değiştiren hazır bir araç yok mu? Tabii ki var. Fakat bu paket işlem yaparkan uygulama adını ve paket ismini değiştirdiğinden yapmak istemediğiniz bazı değişiklikleri de otomatik olarak yaptırabiliyorsunuz. Bahsettiğim kütüphanenin adı react-native-rename. Kullanımı ise proje dizinine giriş yaptıktan sonra şu şekilde;

Fakat biz bu komutu kullanmadan manuel olarak paket ismini değiştireceğiz. Toplam 5 dosyada işlem yapacağız ve zahmetsiz bir iş olacak. O yüzden gözünüz korkmasın, hızlıca bitecek.

Öncelikle mevcut uygulama paketimizin ne olduğunu anlayalım. React Native CLI ile oluşturulan bir projede paket ismi otomatik olarak com.uygulamaAdi şeklinde oluyor. Bu uygulama adı, init komutuna verdiğiniz parametreden geliyor. Normalde paket isimleri domain.company.application şeklinde oluyor. Tabii ki bunu bu şekilde kullanmak zorunda değiliz. Örnek olarak paket ismimizi com.uygulamaAdi yerine com.yeniUygulamaAdi yapalım. Hadi başlayalım.

  1. İlk adımda klasör yapımızı düzenleyeceğiz. “android/app/src/main/java/com/uygulamaAdi/” olan klasör yapısında kullanmak istediğimiz paket ismine göre düzenleme veya ekleme yapıyoruz.
  2. “android/app/src/main/java/com/yeniUygulamaAdi/MainActivity.java” dosyasındaki “package com.uygulamaAdi;” satırını düzenliyoruz.
  3. “android/app/src/main/AndroidManifest.xml” dosyasındaki ‘package=”com.uygulamaAdi”‘ satırını düzenliyoruz.
  4. “android/app/build.gradle” dosyasında ‘applicationId “com.uygulamaAdi”‘ satırını düzenliyoruz.
  5. “android/app/_BUCK” dosyasında 2 tane bulunan ‘package=”com.uygulamaAdi”‘ satırlarını düzenliyoruz.
  6. Son olarak android klasöründeyken “./gradlew clean” komutuyla gradle’ı temizliyoruz.

Kaynaklar:

  • https://stackoverflow.com/questions/37389905/change-package-name-for-android-in-react-native
  • http://www.aftvnews.com/how-to-determine-the-package-name-of-an-android-app/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir