Python Rasgele Güvenli Parola Üretmek

Merhabalar, bu yazıda hazırlamış olduğun minicik bir modül olan python3 psg modülünden bahseceğim. Çok basit işlevi ve bir o kadar da basit bir kullanımı var, o yüzden kısa bir yazı olacak.

İndirmek için github adresi: Python3 Password Generator

Github’dan indirme yapmak için (github’u bilmeyen python modülünü ne yapar onu da bilemiyorum) yukarıdaki bağlantıya girdikten sonra “clone or download” yazan yeşil butona tıklayın ve “download zip” yazısına tıklayıp indirin.

Zip dosyasının içinde ihtiyacımız olan sadece pwg.py dosyası. Projenizin olduğu dizine bu dosyayı taşıyın veya kopyalayın. (test.py dosyası içinde örnek kullanım mevcut, bu dosyaya da göz atabilirsiniz)

Şimdi geldik kendi projenizin kodlarına, modülümüzü içeri aktaralım.

Artık modülümüzü kullanabiliriz, bir değişkene rasgele 25 karakter uzunluğunda bir parola oluşturalım.

İşte bu kadar basit örnek olarak da nasıl bir çıktı verdiğini göstermek için 6, 16 ve 30 karakterli 3 parola oluşturdum. Bunlara bakıp ne tarzda parola oluşacağını az çok tahmin edebilirsiniz.

Eğer generate fonksiyonuna parametre göndermezseniz varsayılan olarak 16 kabul edecektir. Ekstra olarak parola oluşturulurken küçük harfler, büyük harfler, rakamlar ve özel karakterler karışık olarak kullanılmaktadır. Bu sebeple güvenilirlik düzeyi yüksek olan bir parola üretmiş olacaksınız.

İnternetteki güvenli parola üretme araçları yerine kendi lokal sunucunuzda bu tarz işlemleri yapmanız daha verimli olacaktır çünkü bu tarz online araçlar log tutmaktadır.


Konu ile alakası yok ama en sonda da parola ile şifre arasında farka değinmek istedim, çünkü çok fazla karıştırılan ve arasında fark olmadığı düşünülen 2 kavram.

  • Parola: Sizin belirlediğiniz üyelik girişinde kullandığınız özel alan.
  • Şifre: Mevcut bir metnin dönüştürülmesi ile oluşturulan karmaşık çıktıya şifre denir.

Örneğin bir üyelik oluşturdunuz ve bilgileriniz admin ve 123456. Buradaki 123456 parolanızdır, bu parolayı veritabanına kaydederken md5 fonksiyonundan geçirirseniz bir şifre üretmiş olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir