Python pip nedir, nasıl kullanılır?

Kısaca pip’in ne olduğundan bahsedip bu yazıyı çok uzatmadan hemen kuruluma ve kullanımına geçeceğim. Ekstra olarak bu anlatımı Ubuntu üzerinden yapacağım için apt paket yöneticisini kullanacağım. Aynı paket yöneticisini kullanan Mint, Debian ve Pardus işletim sistemleri için de aynı adımları uygulayabilirsiniz.

Pip python kütüphanelerini barındıran bir paket yönetim sistemidir. Node.js için npm, Ubuntu için apt neyse python için de pip odur. Paket yönetim sistemi nedir peki?

Paket yönetim sistemi geliştiriciler tarafından hazırlanan o dile ya da yazılıma ait kütüphaneleri tek komut kullanarak kolayca yükleyebilmenizi, güncelleyebilmenizi ve isterseniz silebilmenizi sağlayan araçtır.

Peki python pip’i ne zaman kullanacağız?

Örneğin python ile bir program geliştiriyorsunuz ve veritabanı kullanmanız gerekiyor. Bunun için diyelim MySQL’i tercih ettiniz. Ama python içinde MySQL bağlantısını sağlamanız için gereken araçlar hazır olarak gelmiyor. E ne olacak şimdi? Hemen pip ile MySQL bağlantı kütüphanesini yüklüyorsunuz ve arkanıza bakmadan programınıza devam ediyorsunuz. Ya da artık python django kütüphanesini kullanarak artık web uygulamaları geliştirmek istiyorsunuz. Hadi o zaman önce işletim sitemimize pip uygulamasına ekleyip sonra da django kütüphanesini çekelim.

Python pip kuruyoruz

Terminala girdik ve apt paket yöneticisini kullanarak python-pip’i yüklüyoruz. Eğer python 3.x kullanıyorsanız ilk komutu 2.x kullanıyorsanız ikinci komutu kullanın.

Kurulum bu kadardı. Bundan sonra pip komutunu kullanarak kütüphanelere ulaşabiliriz. Hemen örnek olarak django kütüphanesini alalım.

Django’yu da kurduğumuza göre artık projelerinizde “import django” şeklinde dahil ederek django kütüphanesini kullanabilirsiniz. Tabi ki django bu şekilde bitmiyor, biz sadece bir kütüphaneyi pip kullanarak projemize dahil etmeyi öğrendik.

Pip ile kullanabileceğiniz diğer komutlar

Pip versiyonunuzu görmek için:

Şuana kadar kurduğunuz tüm paketleri listelemek için:

Kullanmadığınız bir paketi silmek isterseniz: (örneğin django’yu silmek isterseniz şu şekilde)

Bir paketi indirmek istiyorsunuz fakat kurmak istemiyorsunuz:

Yeni sürümü çıkan paketleri listelemek için:

Mevcut bir paketi üst sürüme yükseltmek (güncellemek) için:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir