PHP Operatör Türlerinin Öncelik Sıralaması

Merhaba bu yazıda php dilinde kullanılan operatörlerin hangi sıralamaya göre işlendiğini belirteceğim fakat operatörlerden kasıt toplama, çıkarma vs. değil. Bu karşılaştırmayı operatör türlerine göre yapacağız.

Öncelikle hangi operatör türlerinin olduğunu görelim:

  1. Aritmetik Operatörler (toplama, çıkarma, çarpma, …)
  2. Mantıksal Operatörler (eşittir, büyüktür, küçüktür, …)
  3. Atama Operatörleri (eşitle, ekle-eşitle, çarp-eşitle, …)

Aslında öncelk sırasını yazmış olduk. İşlem önceliği yukarıdaki listede yukarıdan aşağı (1>2>3) ilerleyerek devam eder. 3 operatör türünün de kullanıldığı tek bir örnek verelim ve konuyu sonlandıralım.

Yukarıdaki kod bloğunda a, b ve c olmak üzere 3 değişkenimiz mevcut. a ve b başlangıçta sırayla 10 ve 20 olarak tanımlandı. c değişkenini ise if şartı içinde tanımladık. Şimdi de işleyişe bakalım ve ekrana hangi c değerinin yazdırılacağını görelim. Direkt olarak sonuca bakmadan kendiniz de ne çıktı verceğini bulmaya çalışmanızı tavsiye ederim

1 – Aritmatik işlem: $a + 10 gerçekleşir ve if sorgusunun içindeki parça aşağıdaki hale bürünür.

2- Mantıksal işlem: 22 > $b kontrolü gerçekleşir ve b = 20 olduğu için buradan true (doğru) yani 1 değeri döner. Eğer büyüktür yerine küçüktür ya da eşittir yazmış olsaydık false (yanlış) yani 0 değeri dönecekti. Son olarak şuan şu şekilde.

3- Atama işlemi: Daha da yapılacak bir şey kalmadı zaten, gördüğünüz gibi c artık 1 değerine eşitlendi. c değişkenini de if bloğu içinde ekrana echo komutu ile yazdırdığımız için şuan ekranda 1 çıktısını görüyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir