PHP Kısa if/else Yapısı ve Kullanımı

PHP yazarken sürekli olarak if else kontrol bloklarını kullanıyoruz ve daha çok html üzerine entegre ettiğimiz php kodlarında kısa if/else yapısını kullanma gereği duyuyoruz. Bunun sebebi birden fazla dilin karmaşasını olabildiğince en aza indirmek ve front-end kodlarının arasında uzun uzadıya back-end kodları yazmamak.

Öncelikle en basit haliyle kısaltılmış if/else bloklarının syntax’ını verelim ve birkaç örnek üzerinden gidelim.

Syntax: şart ? başarılı : başarısız

Öncelikle şartı belirtiyoruz ve sonrasında soru işaretinden sonra gelen alan normalde if bloğunda şart sağlandığında çalışan kısıma denk düşüyoru. İki noktadan sonrası ise else alanı olacak.

Bu şekilde bir tanımlamanın direkt anlaşılmadığını biliyorum bu yüzden örnekler üzerinden gitmek daha faydalı olacaktır.

Örnek1: Değişken üzerinden kontrol sonucunu değişkene eşitlemek

Sadece bu örnek için hem kısa kullanımını hem de uzun kullanımını göstereceğim. Diğer örneklerde sadece kısa kullanımı göreceğiz. Uzun kullanımı bu örneğe eklememin sebebi 2 kod arasındaki uzunluk farkını daha rahat anlayabilmeniz için.

Örnek 2: Echo içinde değişken kontrolü

Örnek 3: Error raporlama içinde kullanım

Örnek 4: İç içe kısa if kullanımı

Umarım işinize yarayan bir yazı olmuştur. Örnekleri buradaki kaynağı baz alarak ekledim, ingilizce sürümü üzerinden okumak ve birkaç tane daha örnek görmek için ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir