PHP Değişken İçindeki Stringi Fonksiyon Olarak Çağırmak

Merhablar, uzun bir süre sonra php yazısıyla karşınızdayım. Bu yazıda değişkenlerin içindeki string ifadeleri kullanarak fonksiyon çağırmak ya da başka değişkenlere bağlamayı göstereceğim. Buradaki bilgiler belki işinize yarar belki yaramaz ama daha önce kullandığım için belki siz de kullanırsınız.

Öncelikle basit bir örnek ile başlayalım. Bir değişken içinde olan string ile başka bir değişkeni çağıralım.

Yukarıdaki kodda çıktı “orcun” olacak. Bunun sebebi eğer dikkat etmediyseniz değişkeni ekrana yazdırırken iki tane dolar ($) işareti kullandık. Buradaki dolar sayısını arttırarak sonsuza kadar bunu ilerletebilirsiniz. Tabi 3 tane dolar yapsaydınız $orcun şeklinde bir değişken tanımlamanız gerekecekti ve ekrana bu değişkenin değeri basılacaktı.

Şimdi olayı bir ileri seviyeye taşıyalım ve bir fonksiyon çağıralım.

Burada ise değişken içinde “merhaba” yazıyor. Değişkeni ekrana yazıdırır gibi yapıp sonunda parantezler açarak $degisken içinde bulunan “merhaba” yazısıyla eşleşen fonksiyonu kullanabilirsiniz. Kod bloğunun çıktısı burada “Merhaba, Orçun” olacaktır.

Aynı şekilde bu kullanımı class içinde method çağırmak için de kullanabilirsiniz.

Bu örnekte ise get parametresi ile aldığımız method ismini controller sınıfı içinde istediğimiz methodu çağırmak için kullandık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir