Localhost Üzerinde Domain ile Çalışmak

Herkese merhaba, uzun süredir içerik giremiyordum fakat bu gün sizler için basit fakat herkesin hoşuna gideceğini düşündüğüm bir paylaşımda bulunacağım. İnternet üzerinde daha önce paylaşıldı mı pek bilmiyorum Google üzerinde baktığımda bu tarz bir yazı göremedim o yüzden kullandığım bu pratik yöntemi sizlerle paylaşmak istedim.

Öncelikle bilmeniz gereken birkaç şey var, bunlardan bahsedelim. Bu yazıdaki işlemleri yaptığınız artık bıkkınlık veren localhost teriminden kullanarak kendi yerel sunucunuza www.domain.com şeklinde bağlanabileceksiniz. Ve bu olayın en güzel yönü ise herhangi bir domaine sahip olmanıza gerek yok. Yani dediğim şu ki bir alan adına sahip olmadan bu işlemi yapacağız ve bu alan adı kullanılsa bile bizi etkilemeyecek. Çünkü aslında basit bir yönlendirme yapacağız ve sadece kendi bilgisayarımızda görünür olacak.

Ben yazımda kurban olarak patates.com’u seçtim. Dediğim gibi kullanılıp kullanılmaması önemli olmadan istediğiniz domaini seçebilirsiniz. İsterseniz google.com bile yapabilirsiniz. Ya da localhost.com şeklinde değişik bir fantazi de uygulayabilirsiniz. Haydi başlayalım!

Hosts dosyasına erişim ve düzenleme

Başlamak için hosts dosyasına girmemiz ve birkaç satır eklememiz gerekiyor. Bu dosya bilgisayarın internet erişiminde yapılacağı yönlendirmeleri belirtiyor. Genellikle anti-virüs programları tarafından uygunsuz siteleri engellemek için kullanılıyor fakat bugün bizim işimiz biraz daha farklı.

Host dosyasını işletim sisteminize göre aşağıdaki yollardan bulun ve düzenlemek için bir editör yardımı ile açın. Bu dosya sistem dosyası olduğu için direkt olarak düzenlemesine izin vermeyebilir o yüzden düzenleme yapacağınız programı yönetici olarak açmanız fayda sağlar. Ekstra olarak kendim windows kullandığım için mac ve linux işletim sistemleri için hosts yollarına internet üzerinden baktım eğer hatalı bir yol belirtmişsem yorum olarak bilgi verirseniz güncelleriz.

Windows: C:\Windows\System32\drivers\etc içindeki hosts dosyası

MAC OS: private/etc/hosts içindeki hosts dosyası

Linux: /etc/hosts içindeki hosts dosyası

Dosyayı açtığınızda karşınıza şu tarz bir ekran gelecek. Üst kısımdaki hastag (#) ile başlayan satırlar açıklama satırıdır ve aslında burada nasıl yönlendirme yapabileceğiniz anlatılmıştır.

Bizim eklememiz gereken kod dosyasının en altına şu şekilde olmalı.

Şimdi kodumuzu incelersek 2 parçadan oluştuğunu görüyoruz. Sol tarafta IP adresi ve sağ tarafta alan adı. Bu kodun açıklaması şudur; sağ taraftaki alan adını sol taraftaki IP adresine yönlendir. Ben patates.com’u seçtiğimi söylemiştim, siz seçtiğiniz domaini www olmadan ve olacak şekilde aynı şekilde ekliyorsunuz. Peki buradaki IP adresi neden 127.0.0.1 olarak eklenmiş? Bunun sebebi bizim lokal sunucumuzun IP adresi standart olarak bu şekildedir. Kısacası burada patates.com ve www.patates.com’u kendi yerel sunucumuza (localhost) yönlendirdik.

Ekstra bilgi: localhost sunucumuzun IP adresinin 127.0.0.1 olmasının sebebi IP adreslerinin A, B ve C şeklinde sınıflandırılması, A sınıfının alabileceği en büyük değerin 127 olmasıdır. Sondaki 1 rakamını soracak olursanız eğer orasıda 0 olsaydı 127.0.0.0 bizim ağ adresimiz olacaktı. Bu yüzden bunun bir fazlası yani 127.0.0.1 bizim yerel sunucumuzun IP adresidir.

Yönlendirme için kodlarımızı yazdıktan sonra kaydettik, son olarak yönlendirmenin sağlanması için bilgisayarımızı yeniden başlatıyoruz. Sonrasında yönlendirdiğimiz domaine tarayıcı üzerinden girmeye çalışalım.

Yerel sunucunuzu başlatmayı unutmayın, eğer yerel sunucuya sahip değilseniz, xampp tarzı programlar ile kolaylıkla localhost kurulumu yapabilirsiniz.

Hadi hayırlı olsun artık domaine bağlı bir yerel sunucunuz var. Başka bir yazıda görüşmek üzere.

1 Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir