Linux tek komut ile Git commit ve push işlemi (alias kullanımı)

Merhabalar, bu yazıda daha linux işletim sistemindeki alias’lara değineceğim. Hem bunu gösterirken hem de bir örnek olması adına git komutuyla 3 satırda yaptığımız işlemi tek komut satırına nasıl indireceğimizi göstereceğim. Yazının sonunda ulaşacağımız sonucu yazının başında yazalım ki akıllarda soru işareti kalmasın.

Normal kullanım:

Alias ile kullanım:

Tabi ki normalde böyle bir komut yok. Gitme ve gonder ise benim eklediğim isimlendirmeler. Siz bunları kendinize göre belirleyebilirsiniz.

Basitçe alias’ın ne olduğuna değinip hemen yapım aşamasına geçelim. Alias takma isim anlamına geliyor ve biz bu takma isimlere başka komutları atayabiliyoruz. İşletim sisteminin içinde de tanımlı gelen bazı alias’lar mevcut. Örneğin Ubuntu’da “ll” (küçük L harfi) diye bir komut olmamasına rağmen bu komutu yazdığınızda terminalinizde “ls -alF” komutunu çalıştırır ve böylece bir çıktı almış olursunuz.

Aliaslar nerede tanımlanır?

Alias tanımlamalarımızı home dizinindeki “.bashrc” dosyası üzerinden yapıyoruz. Bu dosyayı açmak için nano, vim, gedit ya da başka herhangi bir dosya düzenleyicisini kullanabilirsiniz.

Dosyayı editörünüzde açtıktan sonra bundan sonraki yapacağımız tanımlamaları dosyanın en altına ekleyeceğiz. Sonrasında aynı terminal ekranında çalışmak istiyorsanız güncelle işlemini yapmak için “source”  komutunu kullanıyoruz. Eğer bu adımı yapmazsanız terminal ekranını kapatıp tekrar açtığınızda kullanmaya başlayabilirsiniz.

Ekstra olarak bu komutlarda kullandığımız tilde işareti (~) bulunduğunuz kullanıcının home dizinini temsil etmektedir. Bunun yerine “/home/kullanici-adi/.bashrc” şeklinde de kullanabilirsiniz.

Değişkensiz alias tanımlamak

Değişkensiz alias dışarıdan alınıp işlenecek herhangi bir parametre olmadığında kullanılır. Örneğin yukarıda verdiğimiz “ll” komutundaki örnek gibi.

Bildiğiniz gibi bir üst dizine geçmek için “cd ..” komutunu kullanıyoruz. Ben bu işlemi terminala “geri” yazdığımda  da gerçekleştirmek istiyorum.

Hemen .bashrc dosyamızın altına şu eklemeyi yapıyoruz.

Sonrasında kaydediyoruz ve dosyadan çıkıp terminalimizdeki bashrc kaynağını güncelliyoruz.

Sonrasında deneyebiliriz. Gördüğünüz gibi her geri yazdığımızda bir üst dizine çıkmış olacağız.

Değişkenli alias tanımlamak

Bu sefer tek bir alias oluşturmamız yetmeyecek çünkü bir parametre alacağımız için bir fonksiyon oluşturacağız. Kodumuzu paylaşıp sonrasında detayını anlatalım.

İlk satırdaki gitme isimli fonksiyonumuz terminalde yazdığımız ilk komut oluyor. Sonrasınra yanına boşluk koyarak yazacağımız bütün değerler aslında bir parametredir. Hatırlarsanız kodumuz şu şekildeydi “gitme gonder mesajımız”. Hatta mesajımız ekstra çift tırnaklar arasındaydı. Bunun sebebi her boşluğun komut satırında ayrı parametre olarak algılanmasıdıydı. Ama biz mesajımızı tırnak içine alırsak bunun tek bir parametre olduğunu belirtip boşluklu kelimeler yazabiliriz.

Fonksiyon içinde aldığımız parametrelere erişmek için dolar ($) işaretini kullanıyoruz ve parametreleri kullamaya 1’den başlayın çünkü ilk parametre her zaman bu komutun çalıştırıldığı yer olarak gitmektedir. Bu yüzden kendi yazdığımız parametrelere 1’den başlayarak kullanıyoruz.

Kodumuzda ise 1. parametrenin if bloğunda “gonder” olup olmadığına baktık ve eğer “gonder” ise alttaki komutu çalıştırdık ve commit mesajı olarak 2. parametremizi ekledik. Komut satırındaki birden fazla komutu tek satırda çalıştırmak için komutlar arasına noktalı virgül koyduk.

Sonrasında fonksiyonu terminalde çalıştırabilmek için export diyerek dışa aktardık.

Son olarak kaydedip terminalimizde kaynağı güncelleyelim ve sonrasında kullanıma hazır olacaktır.

Not: Tanımladığınız alias’lar belirttiğiniz kodlarda herhangi bir değişikliğe yol açmaz sadece kısayol olarak düşünebilirsiniz. Tanımlama yaptığınız komutları yine aynı şekilde kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir