Linux Java JDK Kurulumu (Ubuntu, Debian, Pardus, Mint)

Merhaba dostlar, bu yazıda sizlere Oracle’ın geliştirmiş olduğu JDK 8 (Java Development Kit) kurulumundan bahsedeceğim. Bu konuya değinmemin sebebi yukarda özellikle belirttiğim gibi JDK yayımlayıcısı olarak Oracle kullanacak olmamız. Linux üzerinde Oracle haricinde bir adet de Open JDK mevcut fakat bu JDK üzerinde yapılan çalışmalar bazı sorunlara yol açtığı için Oracle JDK kullanmanızı tavsiye ederim.

Java’nın sitesi üzerinden indirme yaparak da kurulumu yapabilirsiniz tabiki ama ben bu yazıda apt paketi olarak nasıl ekleme yapabileceğimizden bahsedeceğim. Çünkü direkt indirme yaptığınızda .rpm uzantılı bir kurulum işlemi sizi bekliyor olacaktır ve bu sizi biraz yorabilir. Neyse biz kurulumumuza geçelim.

Direkt olarak ubuntu ve debian kütüphanelerinde jdk 8 mevcut değil o yüzden öncelikle bulunan kütüphaneyi dahil edelim.

Eklememiz yapıldığında bir problem olmadıysa hemen paketin güncelliğini kontrol edip yükleme işlemini yapalım.

İlk satırdaki update komutu sisteminizde bulunan uygulamaların güncelliğini kontrol eder fakat güncelleme yapmaz. Sadece güncel olup olmadığını kontrol eder. O yüzden çok fazla internet harcamayacaktır.

Yükleme ve kurulum tamamlandığında size bir onay ekranı çıkacak, “Yes” kısmından devam edin.

Kurulum şuanda tamamlandı, ama yine de kurulumda bir sıkıntı olup olmadığını anlamak için java versiyonumuzu kontrol edelim.

Eğer “javac 1.8.0_201” gibi bir çıktı aldıysanız kurulumu başarıyla tamamlamışsınız demektir.

Bonus olarak eğer daha önce open jdk kurduysanız sisteminizde yüklü olduğundan oracle jdk ikinci planda kalacaktır. Varsayılan olarak oracle jdk seçmek için şu paketi yüklemeniz yeterli.

Son olarak küçük bir bilgi vermek istiyorum. Başlıkta yazdığım gibi bu kurulumu ubuntu, debian, pardus, elemantery os, mint ve daha birçok işletim sisteminde kullanabilirsiniz. Bunun sebebi bu işletim sistemlerinin tamamının debian tabanlı olması ve apt paket yöneticisini kullanmasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir