Lampp htdocs Dizinini home İçine Taşımak (Linux)

Herkese merhablar, bu yazıda local sunucu olarak kullandığımız xampp uygulamasının linux sürümü olan lampp’ın htdocs dizinini nasıl home dizini altına alabileceğimizden bahsedeceğiz.

Bu taşıma işlemini yapmamızın sebebi genel olarak izinlerden dolayı. Örneğin Visual Studio Code programını kullanarak local sunucunuzda bir değişiklik yapmak istediğinizde sizden root yetkisi isteyecektir. Fakat şöyle bir durum var ki vs code programı direkt olarak sudo komutuyla çalıştırılamıyor. Ekstra komutlar ile yönetici olarak çalışabiliyor. Bu sadece bir örnekti. Başka herhangi bir editör kullansanız bile doysa oluştururken, düzenlerken vs. tüm işlemlerde yönetici yetkisine ihtiyacınız oluyor. Ama htdocs dizinini home klasörü altına aldığınızda bir yetki gerekmeden local sunucunuzu yönetebilirsiniz.

Düzenleme işlemini yapmak için terminal üzerinden nano editörünü kullancağım. Başka herhangi bir editör ile de bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Fakat bu dosyada değişiklik yapmak için yine sudo kullanarak yönetici yetkisine geçiş yapacağız.

Düzenlemek için /opt/lampp/etc/httpd.conf dosyasını açalım.

Açtığımız dosya içerisinde 2 satır için değişiklik yapcağız.

Zaten bu iki satır alt alta olduğu için kolayca değiştirebilirsiniz. Buradaki “/opt/lampp/htdocs” alanını “/home/orcun/www” şeklinde değiştiriyorum. Buradaki “orcun” kullanıcı adınız, “www” ise home içinde dosyalarınızı barındıracağınız dizinin ismi.

Ekstra olarak şöyle bir ayar daha mevcut. Bunu da yapmanızda fayda var fakat ben bu ayarı kullanmıyorum çünkü yetkilendirme kısmını gerektiğinde kendim ayarlıyorum. Ayrıca şunu da ekleyelim burada kullanıcı dizinini “~” olarak kullanmayın.

Alanını “nobody” kısmına kendi kullanıcınızı ve “nogroup” kısmına da kendi grubunuzu yazın. Ya da direkt ikisine de “daemon” yazabilirsiniz.

Düzenlemeleri yaptıktan sonra dosyayı kaydedin ve eğer lampp açık durumdaysa servislerini kapatıp tekrar açın. Ayrıca home altında belirlediğiniz dizini de oluşturmayı unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir